Türkiye Golf Federasyonu
International Golf Federation

Golf Tarihi

Golf oyunun başlangıcına yönelik birçok farklı görüş yer almaktadır. Bir görüşe göre, Çin de 1368-1644 yıları arasında, Ming Hanedanlığı sırasında yürürken bir değnek ile topa vurularak oynanan oyun diye tanımlanan chuiwan adlı oyun, golfün esas çıkış noktasıdır. Chuiwan ın daha sonra Orta Çağda tüccarlar tarafından Avrupa ya yayıldığına inanılmaktadır. Benimsenen diğer bir görüşe göre, golf, Romalılar ın M.Ö.1.yüzyıl süresince Avrupa da fethettiği ülkelerde modern bir oyun olarak, uygarlığın gelişimi sonucu ortaya çıkmıştır. Romalılar, Sezar ın hükümdarlığı sırasında, sopa şeklindeki dallarla tüy-dolu toplara vurularak oynanan, golfe benzeyen paganica adında bir oyun oynarlardı.

Kitap resimlemeleri, 15. yüzyıl civarında, Hollandalılar ın donmuş kanallarda benzer bir oyun oynadıklarını göstermektedir. Fransa ve Belçika da da yaygındı.

Çeşitli Avrupalı ülkelerinde, İngiltere de cambuca , Fransa da jeu de mail ve Hollanda da het kolven diye adlandırılan, paganica ya benzeyen oyunlar vardı.

1457 de, İskoçya da golf oynamak yasaklandı çünkü savunmada çok önemli bir yere sahip okçulukla karıştılıyordu. Buna rağmen İskoçlar, parlamento ve kilisenin karşı çıkışlarına direnerek links denilen deniz kenarında, kıyı şeridine yakın yerlerde oynamaya devam ettiler.

İskoçya, 16.yüzyılın erken dönemlerinde kullanılan, en eski golf sahalarından, St.Andrews un anavatanıdır. Golf, 17.yüzyılda, İskoçya da IV.James in, İngiltere de ise I.James in golf sporuna olan ilgilerinden dolayı, tam olarak yerleşmiştir. Golfün beşiği olan St.Andrews da 1754 yılında Royal ve Ancient Golf Kulüpleri kurulmuştur.

Dünya’nın en eski sporlarından biri hiç kuşkusuz golf. Golfü kimler buldu, golf hangi dönemlerde gelişti. 1457’de İskoçya’da golf kelimesi kullanıldı ve bir oyun vardı ancak İskoçlar mı bu sporun atası yoksa çok uzaklarda başka bir uygarlık mı?

Çin, Fransa ve İskoçya yıllardır süregelen bir yarışta golfü ilk bulan ülke olmak için yarışmaktadır. Çin ve İskoçya’nın son dönemde ortaya çıkarttıkları yeni kanıtlar ise Fransa’yı bayağı geride bırakmış durumda.

Dünya üzerindeki en genel kanı İskoçların golfü bulduğudur, 15. yüzyılda “gowf” adı verilen bu spor hakkında iki ayrı geçmişten bahsedilir. Birinde dönem yasalarının bu sporu yasakladığı söylenirken karşı cephede yer alan akademisyenlere göre bahsi geçen spor golf değil günümüzün çim hokeyine benzeyen bir diğer spordur. Bazı akademisyenler golfün 17. yüzyılda Hollandalılar tarafından oynandığını savunur.

Dünya üzerinde golf oynandığı bilinen ve kanıtlanabilen en eski saha ise Musselburgh’daki The Old Links’tir. Kanıtlar Musselburgh Links’te 1672’ye kadar uzanan bir geçmişte golf oynandığını gösterirken İskoç Kraliçesi Mary’nin burada 1567’de golf oynadığına inanılır.

Bu arada profesyonel golf sahaları her zaman 18 delikli değildir ya da olmamıştır.

15. yüzyılda St. Andrews’da 11 delikli bir sahada oynanan turnuvalarda oyuncular clubhouse’dan başlayarak sahanın sonuna kadar 11 delik oynar ve aynı yoldan geri dörerek 11 delikte son turda geçip toplamda 22 delik ile turnuvaların tadını çıkartırdı.

1764’de ise bazı deliklerin aralarında çok az mesafe olması sebebiyle 11 delik sayısı 9’a düşürülmüş ve yine 2 tur sonunda da toplam 18 delikle turnuvalar tamamlanmaya başlamıştır.

Ancak golf sporu esas gelişimini 19. yüzyılda yaşamaya başladı. Çok daha iyi dizayn edilen green bölgesi ve çok daha iyi yapılmaya başlanan iyi top dizaynları 1900’lardan itibaren kullanılmaya başlandı.

Metal gövdeli golf spoları ise 1930’larda sahalarda yeşil halılarda boy göstermeye başladı.

1930’lar aynı zamanda tahtadan golf tee’lerinin de sahaya çıktığı dönem oldu. 1970’lerde tahtadan olan kafalar yerini metala bırakırken gövdelerde de çok daha hafif alaşımlı metaller kullanılmaya başlandı ve özellikle 1980’lerde golf sopalarının ağırlığında ciddi azalmalar oldu.

Ocak 2006 golfü kimin icat ettiği konusunun yeniden açılışına sahne oldu.

Lanzhou Üniversitesi’nden Profesör Ling Hongling ortaya çıkarttığı son kanıtlarla golfün İskoçya’da ilk kez oynandığı dönemlerden yaklaşık 500 yıl önce Çin’de oynanamaya hem de günümüz modern golfüne büyük benzerlikler ile başlandığını gösterdi.

Song Hanedanı’nın Dongxuan Kayıtları’nda “chuiwan” adı verilen bir oyun çizimleriyle birlikte gösteriliyor. Cuanbang, pubang, ve shaobang adlarını taşıyan yani günümüzün drive, 2-wood, 3-wood sopalarına benzer sopaların kullanıldığı bu oyunda sopalar altından ve sadece çok zengin olanların oynayabildiği bir spor. Profesör Ling’e göre golfün Avrupa’ya gelmesini sağlayan ise Orta Çağ döneminde seyehat eden Moğollar.

Ancak en eski golf organizasyonlarından biri olan İskoçya, St. Andrews’daki Royal and Ancient Golf Club sözcüsüne göre “Sopa ve topla oynanan bir çok eski oyun var, ancak günümüzün 18 delikli golfü kesinlikle İskoçya’da doğmuştur ve buna şüphe yoktur.”

Halk etimolojisine göre golf “Gentlemen Only Ladies Forbidden” yani “Sadece Centilmenler için Bayanlara Yasak” anlamını da taşır.